Aquabot spray til Nalgene

Genialt låg til din Nalgeneflaske

Aquabot er et genialt låg til din Nalgeneflaske med mange funktioner. Brug din Nalgene vanddunk som vandpistol og bad samt nedkøling og meget mere. Kort sagt er Aquabot multifunktionel og har overskredet de klassiske tre ting man skal kunne bruge grej til. Lunatec er producenten og de har ikke engang set alle muligheder i låget.

aquabot spray til nalgene

Nalgene laver meget populære vandflasker til bl.a. vandreture, og der findes utroligt meget tilbehør til dem. Utroligt nok, for det er jo bare en vandflaske. Men det geniale ved Nalgene, ud over at flaskerne er BPA fri osv., er at de benytter standardmål for gevind. Det vil sige, at alle deres låg følger nogle mål, f.eks. Nalgene wide mouth med en åbning på 63 mm (Camelbag følger også dette mål).

Det gør det muligt for andre producenter at lave tilbehør, og det kommer der både ubrugeligt og genialt grej ud af.

Aquabot specifikationer

Aquabot er et af de mere geniale produkter, som man godt kan se noget brugbart i.

Aquabot spray your water Aquabot
Vægt 113 g.
Mål 18 x 7,6 cm.
Materiale Plastik, BPA fri
Funktioner Forstøver, stråle, bad
Driftsformer Stealth og blast
Sprøjtelængde 7,6 meter
Pris 199,-

Som du måske husker fra Supersoakers (vandgevær), pumper man luft ind i beholderen og dermed skaber man et tryk. Dette tryk kunne man så bruge til at gøre ens bedste kammerat våd med eller ens stakkels uvidende bedstemor.
Samme princip gælder for Aquabot, bare i mindre format. Den kan dog sprøjte næsten 8 meter, så lidt sjov kan man da få ud af den. Som sjov vandpistol til børnene (og barnlige sjæle) er der altså allerede en funktion.

Hvad kan man bruge Aquabot til

Der er dog 3 forskellige funktioner i to driftformer, hvilket så giver 6 forskellige måder at sprøjte vandet ud af din vandflaske på. Hvad man så bruger funktionerne til og kalder dem for er selvfølgelig op til dig selv, men her er nogle forslag:

1) Vandpistol
2) Blomsterforstøver
3) Bad
4) Opvaskemaskine
5) Nedkøler
6) Drikkedunk*
7) "Haveslange"

Af de mere kreative forslag:

8) Regnbue-designer
9) Hundetræner
10) Katteskræmmer
11) Jetmotor på kanoen

Før det stikker af, stopper vi med forslag her og lader det være op til dig at finde på flere?

Højtrykspuler til vandreture

Af reelle anvendelsesmuligheder på tur virker bad, opvaskemaskine, nedkøler, drikkedunk og haveslange faktisk interessante. Da der kun er ca. 1 liter i Nalgenedrikkedunkene, så er det selvfølgelig et meget hurtigt bad du kan få, men her tænkes der på at skylle fødder, tage truckerbad på vandreturen osv.


Opvaskemaskinen (skyl med tryk) er savnet på ture, da trykket der kommer ved at hælde ikke fjerner særligt meget snavs og fedt. Denne funktion kunne være rigtig fed at teste.
Nedkøleren kan bruges i de varme måneder hvor forstøveren anvendes. Det kunne være rart ved pauser lige at kunne blive opfrisket.
Drikkedunken siger jo sig selv, men med Aquabot er fordelen at du sprøjter vandet ind i munden. Det gør at du kan drikke mens du går og samtidig kigge rundt på naturen eller ned på stien (så du ikke felder). En almindelig drikkedunk skal du besværes med at ligge hovedet tilbage, før der sker noget (det er so last century!).
Haveslangen kan man bruge til at skylle grej der er blevet beskidt eller hvad med tæerne der har været lidt for længe i sandaler? Det er nok spild af tid at gå og vande naturen (med din 1 liters dunk), så den form for haveslange menes ikke.

Aqaubot supersoaker til Nalgene

En tanke om, at Aquabot mon kan bruges som øse, når vandet er kommet ind i kanoen, er svært at sige. En pumpefunktion er det jo ikke og så alligevel. Med 8 meters stråle man man jo godt rette vandet tilbage i søen igen.

Den kunne da være sjov at prøve

Vi har forsøgt at finde den i Europa men uden held. Det ser umiddelbart ud til at den kun sælges i USA. For 20 dollars kunne den være sjov at prøve. Aquabot virker til at være mere end blot en skør idé ført ud i livet, så måske er der noget ved den? Hvad synes du?

Chefredaktør
Jeg er passioneret vandrer og grejnørd. Jeg skriver om vandring og friluftsliv, med mine egne ord og egne øjne. Jeg er til nordisk friluftsliv og elsker at vandre i Danmark, på Skåneleden og i fjeldene i Lapland.