Test af teltovne
Orland Camp stove er en ovn til store telte og lavvuer. Ja selv i fortelte til campingvogne bliver den brug. Det er den ultimative Glamping-ovn, der både er hyggelig og rigtig flot og gennemført lavet. Det er ovnen til feinsmekkeren, der kræver et lækkert produkt. Med den lille forskel, i forhold til de fleste andre ovne, der dog betyder uendeligt meget - En åben ovn - for selvfølgelig skal vi da kunne se flammerne og hyggen også selvom vi er på Glamping -erie.
Se videoen med ovnen til telt her:
- Detaljer
- By Christian Milbo
Lavvuovnen fra norske G-Stove er en anderledes og gennemtænkt ovn til din lavvu. Foruden "bare" at være en ovn, har den så mange andre gode features, at du her får et produkt der kan det hele. Ovnen er ikke lige så stor som andre lavvuovne, men det er intet problem at opvarme lavvuen. Man kan tilkøbe en masse tilbehør til den, og du kan bla. få skorstenen i den længde du ønsker det. G-Stove er desuden allerede nu i gang med at udvikle endnu flere produkter så det bliver et spændende firma at følge, da de må siges at være kreative.
Se videoen om G-stove her:
- Detaljer
- By Christian Milbo
Efter at have fyret en mindre skov af i min nyindkøbte lavvu ovn fra Helsport, må jeg nok sige, at den er testet igennem. Og så kan man jo sidde og evaluere på lidt af det, man har oplevet og prøvet.
- Detaljer
- By Aksel Christensen