Test af FireMarple grydesæt

Jeg er virkelig blevet glad for dette grydesæt, som er det absolut billigste af slagsen, jeg har. Med en vægt på ca. 225g er FireMarple et let grydesæt men dog ikke decideret ultralight. Til gengæld er det vanvittigt praktisk og alsidigt og har tjent mig trofast i et par år nu.

firemaple verdens letteste gasbraender

Underdelen har en volumen på en liter (hvis man måler helt til kanten), og det er rigeligt til én person og i langt de fleste tilfælde også nok til to personer, som blot skal have fx havregrød eller frysetørret mad. 
Overdelen rummer ca. 5dl og fungerer fint som kop, hvis man ikke har alt for varmefølsomme læber (i så fald kan en strimmel gaffa på kanten hjælpe). Ofte vil man bruge overdelen som låg, når man koger i underdelen.
Da overdelen passer på underdelen uansen om bunden er opad eller nedad, kan man holde sin kaffe varm i overdelen (koppen), samtidig med at man koger vand i gryden nedenunder

Den hårdanodiserede overflade er let at rengøre. Også selvom havregrøden brænder på. Jeg bruger en lille opvaskebørste, men i øvrigt følger der vist en lille skuresvamp med, når man køber sættet.

Håndtag på såvel top som bund er nittet fast og kan klappes ind, så de ikke fylder. Man skal således ikke være bange for at glemme håndtaget. På mit sæt er håndtagene betrukket med noget rødt plastmateriale, som - har jeg konstateret - godt kan brænde, hvis flammerne kommer for tæt. Man skal derfor sørge for at håndtagene ikke bliver udsat for direkte ild under brug.

Jeg bruger mit FireMarple til madlavning med benzin, gas, sprit og over bål.

Grydesættet opbevares i den medfølgende netpose, så over- og underdel holdes sammen i rygsækken.

Oftest anvender jeg FireMarple sammen med min MSR SimmerLite, som er en kompakt benzinbrænder.

I grydesættet opbevarer jeg ofte følgende:
* MSR Simmerlite
* Vindskærm i alu (indvendig højde af FireMarple passer perfekt med en skærm til SimmerLite)
* Plastikske
* Lighter eller tændstikker
* Opvaskebørste i plastpose
* ½ karklud (af den tynde slags)
* Evt. krydderier og et par tebreve eller beholder med pulverkaffe

FireMarple passer også fint sammen med Trangias spritbrænder. I så fald kan det anbefales at anvende den holder/vindskærm, som indeholdes i Trangia Mini. Evt. skal flapperne, som gryden står på, bukkes en anelse ind, for at gryden står solidt.

Er man mere til gas, rummer FireMarple snildt fx MSR Pocket Rocket samt diverse bøtter med krydderier, olie, ske osv. Benytter man den kompakte Optimus Crux gasbrænder kan man samtidig få plads til en 220g gasdåse.

Fakta

  • Låget er ca. 5.5cm højt og indeholder ca. 5dl til kanten
  • Bunden er ca. 10 cm høj og indeholder ca. 1L til kanten
  • Samlet fylder sættet ca. H15 x Ø12 i den medfølgende netpose
  • Vægt: Mit sæt er vejet til 225g. Hos en forhandler har jeg set 251g opgivet.
  • Materiale: Hårdanodiseret aluminium med plastbetrukne metalhåndtag, som kan klappes ind.