Anmeldelse af Nordisk Oppland 3LW

Tunnelteltet Oppland fra Nordisk findes i tre versioner og du kan derfor vælge den vægt du ønsker. Der er Oppland PU, Oppland SI og Oppland LW. Foruden vægten er der også forskel på vandsøjletryk og materialer, men fælles for alle Oppland versionerne er at mål, vindstabilitet og funktioner er de samme. 

tunneltelt med meget plads og vejer lidt

Video af Oppland 3LW

Oppland LW, PU og SI fakta

LW står for Light Weight og dette er versionen til dig der ønsker lav vægt, men stadig fede funktioner og god ventilering. Der er helt klart en ballancegang her, men Oppland formår at holde vægten og samtidig tilbyde sine gæster masser af plads og gode soveforhold.

Nordisk Oppland 3 PU SI LW
Vægt (gram) 4200 3300 1980
Mål (l x b x h i cm.) 430 x 210 x 110 430 x 210 x 110 430 x 210 x 110
Pakmål (l x b i cm.)  55 x 20  50 x 20  48 x 13
Vandsøjletryk (bund og oversejl) 10000 og 3000   10000 og 3000  8000 og 2000
Vindtest (testet til)   25 m/s 25 m/s   25 m/s
Farver   Lysegrøn  Mørkegrøn  Mørkegrøn og Bordoux
Ekstra udstyr (alle versioner)  Tentwig-tarp, Footprint og
 meget mere...
   
 Pris  2499,- 4499,-   6999,-

oppland stoerrelser og maal

Forskellen er altså tydelig på vægt, pakstørrelse, vandsøjletryk og pris. Men der er også detaljer som magnetlukning, materialer osv. Det er de sidste gram der giver udslaget i prisen, men de fleste vil måske også mene at det er det værd i længden (en vandretur med PU versionen og du har allerede slæbt på mere end 2 x LW). Men det smarte ved at der er flere versioner af samme telt, er at DU kan vælge.

Kører du ud, enten i bil, motorcykel eller cykel, så kan man overveje PU eller SI versionen og "spare penge". Det samme gør sig gældende i kano og kajak. Vandre du eller betyder vægt og fylde i det hele taget noget for dine aktiviteter, så er LW den sikre vinder.

Oppland 3 LW

Da mine aktiviteter også indbefatter vandring har jeg valgt Oppland 3LW. Selvom magnetlukningen er smart på f.eks. Nordisk Halland og Oppland PU teltene, så er der stadig masser af deltaljer og muligheder tilbage i Oppland LW. Lommer til dørene, masser af udluftningsmuligheder, justeringer osv. gør at man ikke føler at man har købt en skrabet udgave og gået på kompromis p.g.a den lave vægt.

fortelt apsis paa oppland

tunneltelt fra nordisk

Vindstabiliteten

Nordisk tager fra gang til anden deres telte i vindtunnel. Der er selvfølgelig noget "statisk" over disse test, men man kan bestemt bruge dem til noget. Med statisk menes at vinden kommer fra samme side, ikke varierer lige så meget som i naturen og i kan ændre retning hurtigt (p.g.a omgivelserne).

Oppland 3 serien er testet til hele 25 m/s og det gør teltet til et godt valgt til mange typer ture. Vi skal jo nok regne med mere ekstremt vejr i fremtiden og 25 m/s vil alligevel sikre dig, hvis du ender i en situation hvor du ikke lige kan køre hjem eller gå i ly. Her taler vi fjeldet også oppe på nogle af toppene.

Nordisk har videoer fra mange af deres tests og her er Oppland i meget ving:

Læs også artiklen: Vandretur om Kebnekaise med en lille brise (25 m/s vindstød)...

Mere info

Oppland på Nordisk hjemmeside