Boganmeldelse Vildt Gode Svampe

Vildt Gode Svampe af Anne Mæhlum er en kogebog, hvor du finder 48 opskrifter med 20 forskellige svampearter

Vildt gode svampe bog

Bogen Vildt Gode Svampe er nok det tætteste vi kommer, på den perfekte kogebog og sankebog. Du finder alt fra gode råd og vejledning til sankning af svampe, til opskrifter med dine yndlingssvampe.

Lad os tage Karl Johan (Boletus edulis) svampen; Du finder først i afsnittet om Karl Johan billeder, så du nemt kan genkende den. Dernæst hvornår på året den er bedste at finde og sanke, og derefter en beskrivelse af levesteder, lidt tips og tricks og til sidst 7 lækre opskrifter på mad med Karl Johan. 

Savner du en vild god svampekniv, kan du læse vores anmeldelse af Opinel Mushroom Knife No. 8 her: https://outsite.dk/outdoorudstyr-og-grej-til-friluftsliv-og-vandring/1265-opinel-mushroom-knive-no-8?highlight=WyJtdXNocm9vbSJd 

Det er altså alt du skal bruge for, at komme i gang med sankning af svampe, og dernæst hvilken opskrift du kan bruge dine svampe til. 

Jeg savner tit info i sankebøger, og når du så endelig har fundet råvarerne, skal du finde en opskrift, hvor det ikke bare er en ingrediens, men “hovedrollen” i retten. I Vildt gode svampe er alt klaret og serveret på en nem og overskuelig måde. Så det er en bog der bliver på min bogreol.

Chefredaktør
Jeg er passioneret vandrer og grejnørd. Jeg skriver om vandring og friluftsliv, med mine egne ord og egne øjne. Jeg er til nordisk friluftsliv og elsker at vandre i Danmark, på Skåneleden og i fjeldene i Lapland.